پروتزهای دندان(دندان مصنوعی)


دکتر سعیده شادلو - دکتر مجید قریشی -پروتزهای دندان(دندان مصنوعی)

پروتز دندان یا دندان مصنوعی به دو شکل متحرک و ثابت انجام میشود. در هر دو مورد ما به دنبال رسیدن به نتیجه مطلوب هستیم تا هم زیبایی بیمار و هم جویدن بیمار را تامین کند


پروتز دندان 

پروتز به معنی مصنوعی میباشد و پروتز دندان به معنی دندان مصنوعی است که جای دندانهای از دست رفته قرار میگیرد .

انواع پروتز دندان

دندان مصنوعی یا پروتز دندان میتواند جایگزین یک دندان یا چند دندان یا حتی جایگزین تمام دندانهای از دست رفته باشد همچنین میتواند به صورت ثابت یا متحرک باشد.در تقسیم بندی به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم میشود.

پروتز دندان ثابت

پروتز ایست که به پایه ای داخل دهان که یا دندان و یا ایمپلنت است متصل شده و خود شخص قادر به خارج کردن آن از دهان نیست. به آن روکش دندان هم میگویند.

به صورت تکی برای یک دندان و با چند تایی برای چند دندان ساخته میشود توجه به این نکته ضروری ایست که در حالتی که شما یک دندان را از دست داده باشید هم نوع چند تایی روکش برایتان ساخته میشود و در این حالت روکش به دو دندان کناری متصل میشود و آن دو دندان باید تراشیده شوند تا به عنوان پایه قرار بگیرند (مشابه شکل )یا اینکه از یک ایمپلنت استفاده کنید تا به دندانهای کناری شما دست نخورد.در نوع تکی هنگامی که دندانی به دلیل پوسیده شدن زیاد قابل ترمیم نباشد یا برای تقویت دندانهای درمان ریشه شده استفاده میشود.سابقه استفاده از این نوع پروتز در دندانپزشکی طولانی است و خود داری نکات مثبت و منفی میباشد.

از نکات مثبت  روکشها  این است که در زمان کوتاه تری آماده میشود هزینه آن نسبت به ایمپلنتها کمتر است ودر افرادی که قادر به انجام جراحی ایمپلنت نیستیم درمان جایگزین است همچنین زیبایی خوبی دارد و دوام آنها نیز اگر دندانپزشک به خوبی برایتان کار کندو شما به خوبی آنها را تمیز نگهدارید خوب و قابل قبول است.

نکات منفی روکشها این است که حتما باید دندانهای کناری دندان از دست رفته در حالت چند تایی آن تراش بخورد ،در صورت پوسیده شدن دندانهای زیر روکش معمولا قابل تشخیص نیست تا زمانی که درد دندان داشته باشیم و یا روکش خارج شود .پوسیده شدن دندانها گاهی منجر به ازدست رفتن دندانهای پایه میشود.

اگر شما یک پروتز ثابت دارید توجه به این داشته باشید که این پروتز ها نیز به بهداشت خوب جهت دوام بیشتر نیاز دارند هم به مسواک نیاز دارند و هم به نخ دندان روش استفاده از نخ برای روکشها را از دندانپزشک بپرسید.(نیاز به آموزش عملی دارد.)

پروتزدندان متحرک 

دندان مصنوعی که بیمار آن را از دهان خود میتواند خارج کند را متحرک گویند که به صورت تکی یا چند تایی و یا کامل میباشد.

نوع تکی پروتزدندان متحرک به صورت موقت قابل استفاده است و خیلی ارزش درمانی نداردو افرادی که مداوم از این نوع پروتز استفاده میکنند آسیب به لثه و دندان های خود وارد میکنند.

نوع چند تایی پروتز متحرک معمولا توسط قلاب هایی از دندان های کناری گیر میگیرد تا به راحتی از دهان خارج نشود،(مشابه شکل )این قلابها اگر خوب تمیز نشوند باعث پوسیده شدن دندانهای کناری میشوند .(توجه داشته باشید این قلابها آسیب به دندان نمیزنند).

نوع کامل پروتز متحرک که به آن دست دندان نیز گویند در زمانی که تمامی دندانها از دست بروند استفاده میشود.میتوان از ایمپلنتها برای افزایش گیر این نوع از پروتز ها استفاده کرد. توجه به بهداشت این پروتز ها نیز مهم است .

سوالات خود را از دندانپزشکان اینجا بپرسید.

آدرس مطب ما


پرسش و پاسخ

شما میتوانید سوالات خود را پیرامون دهان و دندان از طریق صفحه پرسش و پاسخ مطرح نمایید . تا در سریع ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده شود

هم اکنون سوال دارم!