ترمیم - پر کردن دندان


دکتر سعیده شادلو - دکتر مجید قریشی -ترمیم - پر کردن دندان

ترمیم دندانهای پوسیده با استفاده از مواد همرنگ (کامپوزیتها و سرامیکها) و مواد غیر همرنگ (امالگام)انجام میگیرد. ما با حوصله بهترین روش درمان را برای شما توضیح میدهیم تا به یک نتیجه خوب برسیم


  • پوسیدگی دندان
پوسیدگی  دندان یک بیماری عفونی دندان است همچنین شایع ترین بیماری عفونی در بین انسانهاست که در آن  میکروبها  باعث حل شدن مواد معدنی مینای دندان شده و نتیجه آن، ایجاد حفره در دندان میباشد.
  • روند ایجاد پوسیدگی
ابتدا باکتریهای موجود در دهان به سطح دندان طی فرایندی پیچیده میچسبند.سپس این میکروبها برای تامین انرژی خود کربوهیدراتهای در دسترس را متابولیزه میکنند که باعث تولید اسیدهای آلی میشود ،این اسیدها شروع به حل کردن مواد معدنی مینا میکنند بعد از اینکه آسیب به اندازه ای رسید که در مینا  ایجاد حفره کند پوسیدگی ایجاد شده است.
  • توجه به این نکات در پیشگیری مهم است 
    ۱: اولین عامل در ایجاد پوسیدگی دندانها تجمع میکروبها  روی دندانها میباشد.در داخل دهان انسان میکروبها به طور طبیعی وجود دارند و تا زمانی که این میکروبها روی سطح دندان نچسبند و به یک تعداد زیادی تکثیر نشوند قادر با ایجاد آسیب نیستند بنابراین ما با بهداشت خوب میتوانیم مانع تجمع میکروبها(پلاک میکروبی)روی سطح دندان هایمان شده و از پوسیده شدن دندانها جلوگیری کنیم.
    ۲:دومین عامل حضور مواد غذایی مناسب برای  این میکروبها درزمان مناسب  میباشد.به این صورت مواد غذایی که شامل مواد قندی و کربوهیدراتها بوده همچنین چسبنده باشند وبه سطح دندان بچسبند و بیش از چند دقیقه در داخل دهان بمانند بیشترین آسیب را به دندانها میزنند.(مثل انواع سوهان ،شیرینی،پفک و تنقلات ) بنابراین در استفاده از مواد خوراکی خود بیشتر دقت کنیم و سعی کنید بعد از استفاده از این مواد سریعتر دندانهایتان را تمیز کنید.
    ۳:سومین عامل اثر اسیدهای تولید شده بر دندانها بود که با تقویت نسج دندان جلوی اثر این عامل را تا حد امکان کم کنیم .این کار با استفاده از تغذیه خوب در دوران بارداری و دوران کودکی یعنی زمانی که دندانها رویش نیافته اند که باعث تقویت ساختار دندانها میشودو همچنین استفاده از فلوراید بعد از رویش دندانها میباشد، که باعث میشود حلالیت مینا در اسید کمتر شده و دیرتر دچار پوسیدکی شود.
  • تشخیص پوسیدگی
تشخیص پوسیدگی ودرمان زود هنگام آن بسیار مهم است .بهتر است بدانید پوسدگی دندان شایع ترین بیماری مزمن در جهان است و همچنین مهمترین عامل از دست رفتن دندانها میباشد. وتوجه به این نکته بسیار مهم است پوسیدگی دندان هیچ علامتی ندارد تا زمانیکه پوسیدگی خیلی پیشرفت کند. وحجم زیادی از دندان آسیب ببیند.تشخیص پوسیدگی دندان یک کار تخصصی بوده ونیاز به تجربه دندانپزشک و تهیه رادیوگرافیهای خاص دارد.با توجه به نکات فوق توصیه میکنیم حتما برای تشخیص پوسیدگی دندانهایتان از دندانپزشک کمک بگیرید.
  • ترمیم دندان
بعد از مشخص شدن پوسیدگی دندان محل این آسیب توسط مواد ترمیم دندان پر میشود تا از پیشرفت آسیب جلوگیری کنیم و دچار عوارض بدتر نگردیم.
  • انوع ترمیم دندان 

ترمیم(پر کردن)دندانها با استفاده از دودسته از مواد انجام میشود.1؛مواد غیر همرنگ یا فلزی به نام امالگام 2؛مواد همرنگ یا رزینی به نام کامپوزیت 3؛استفاده از روکشها در موارد شدید پوسیدگی نیز یک نوع ترمیم است.

  • آمالگام
آماگام قدیمی ترین ماده ترمیم دندان در دندانپزشکی نوین و پر مصرف تریم ماده دندانپزشکی میباشد این ماده رنگ خوبی نداری و بعد از مدتی باعث تعییر رنگ دائمی دندانها میشود؛ اما استحکام و ماندگاری خوبی دارد 
همچنین تکنیک کار با آن حساسیت کمتری برای دندانپزشک دارد.به دلیل استفاده جیوه در آن بعضی از بیماران نسبت به استفاده آن حساس شده اند اما توجه داشته باشید جیوه در داخل امالگام آزاد نیست که عوارضی برای شما ایجاد کند و عوارض آن بیشتر برای پرسنل دندانپزشکی میباشد که برای جلوگیری از آن از کپ های مخصوص در مطب استفاده میشود که این مشکل را بر طرف کرده اند.
  • کامپوزیت ها
 امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی  کامپوزیت های بسیار خوبی برای ترمیم دندانها در اختیار داریم . تمایل به استفاده از این دسته از مواد به خاطر رنگ و زیبایی و قدرت تقویت نسج دندان در دندانهای قدامی و خلفی رو به افزایش بوده . حسن بزرگ این مواد قابلیت چسبندگی به نسج دندانها است که حداقل تراش در  دندانها صورت میگیرد .اما این مواد حساسیت تکنیکی بالایی در کار دارند و بهتر است در افراد با بهداشت پایین،دندانهای دچار خونریزی لثه، پوسیدگیهای عمیق و گسترش یافته به سمت ریشه استفاده نشود.
  • انتخاب ماده ترمیم 
انتخاب رنگ ماده ترمیمی دو طرفه و با مشورت بین بیمار و دندانپزشک انجام میگیرد.اگر پزشک اظهار کند با هردو مورد قادر به ترمیم کردن دندان میباشد انتخاب با بیمار است که کدام ماده را استفاده کنیم البته استفاده از کامپوزیتها ارجح میباشد .اما اگر پزشک بر اساس شرایط دندان یک ماده را ترجیح دهد بهتر است بیمار نیز بپذیرد.
  • سوالات  خود را اینجا از دندانپزشکان این صفحه بپرسید. 

آدرس مطب ما


پرسش و پاسخ

شما میتوانید سوالات خود را پیرامون دهان و دندان از طریق صفحه پرسش و پاسخ مطرح نمایید . تا در سریع ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده شود

هم اکنون سوال دارم!